Parking με αυτοματισμούς

Πρόκειται για κατασκευή που προσομοιώνει ένα πάρκινγκ με, ενδεικτικά, 4 απλές θέσεις παρκαρίσματος και 1 θέσης για οχήματα Ατόμων με Αναπηρία και κινητικά προβλήματα. Για την υλοποίηση της χρησιμοποιήθηκε ένα Arduino UNO, 3 αισθητήρες απόστασης, 2 σερβοκινητήρες, 2 οθόνες LCD,  4 leds (πράσινα και κόκκινα), 4 Breadboard, 1 Piezo Buzzer, 1 Bluetooth Module και αρκετά καλώδια.

Ενδεικτικές λειτουργίες του πάρκινγκ αφορούν:

1) την διαθεσιμότητα θέσεων που παρουσιάζεται στην κεντρική οθόνη

2) το αυτοματοποιημένο ανέβασμα μπάρας κατά την είσοδο και έξοδο του παρκινγκ

3) σε περίπτωση έγκυρου παρκαρίσματος στη θέση ΑμεΑ εμφανίζονται κατάλληλα μηνύματα στην οθόνη της θέσης ΑμεΑ, π.χ. βοηθητικά μηνύματα κατά το παρκάρισμα κ.α.

4) σε περίπτωση μη έγκυρου παρκαρίσματος στη θέση ΑμεΑ ηχεί συνέχεια buzzer μέχρι να απομακρυνθεί ο οδηγός που πάρκαρε παράνομα.

Παράλληλα με την κατασκευή αναπτύχθηκε εφαρμογή για android φορητές συσκευές ώστε με την αποστολή του σωστού κωδικού PIN από τον οδηγό οχήματος ΑμεΑ να διασφαλίζεται η σωστή χρήση της συγκεκριμένης θέσης παρκινγκ. Η εφαρμογή έχει μηνύματα σε αγγλικά και ελληνικά και δυνατότητα φωνητικής πληκτρολόγησης του PIN.

Το συγκεκριμένο project κατάφερε να αποσπάσει θετικές κριτικές και να διακριθεί και να βραβευτεί στους ακόλουθους πανελλήνιους μαθητικούς διαγωνισμούς:

1. στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Καινοτομίας κέρδισε το 2ο βραβείο! Τα έργα των ομάδων που βραβεύτηκαν έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Διαγωνισμού και μπορείτε να τα δείτε εδώ https://inventivestudents.uom.gr/
  2. στον 6ο Μαθητικό Εκπαιδευτικό Διαγωνισμό Bravo Schools 2023 διακρίθηκε ως η καλύτερη προσέγγιση στο Στόχο 10: Λιγότερες Ανισότητες στην κατηγορία Εφαρμοσμένο/Καινοτόμο Πρόγραμμα!!!
  3. στον 6ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Generation Next του Ιδρύματος Vodafone κερδίζοντας την 5η θέση, ανάμεσα σε 721 καινοτόμες προτάσεις, με βαθμολογία 8.26/10!!! Γνώρισε τις 3 ομάδες που διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό του Generation Next καθώς και τις 721 καινοτόμες ιδέες που γεννήθηκαν από ομάδες εφήβων από 219 σχολεία σε όλη την Eλλάδα εδώ