Βράβευση και Διάκριση των project της ομάδας μας στο Διαγωνισμό BravoSchools 2021

Με χαρά και υπερηφάνεια σας παρουσιάζουμε τις προτάσεις της Ομάδας Ρομποτικής & Προγραμματισμού που διακρίθηκαν και βραβεύτηκαν στον 4ο Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό BravoSchools 2021.

Συγκεκριμένα διακρίθηκαν οι ακόλουθες συμμετοχές:

1. Η μαθητική δημιουργία : Save The Planet | Εκπαιδευτικό παιχνίδι γνώσεων για android συσκευές με θέμα την Κλιματική Αλλαγή , διακρίθηκε στον Παγκόσμιο Στόχο 13: Δράση για το Κλίμα (στο 1:13:44 του βίντεο)

2. H Δράση Συνεργασίας: e-Αιμοδότες | Σύστημα πληροφόρησης και άμεσης ειδοποίησης αναγκών αιμοδοσίας , διακρίθηκε στον Παγκόσμιος Στόχος 3: Καλή Υγεία και Ευημερία (στο 2:14:26 του βίντεο)

Μάλιστα η μαθητική δημιουργία Save The Planet, Βραβεύτηκε στις 3 καλύτερες μαθητικές δημιουργίες ανάμεσα σε 495 συμμετοχές στην κατηγορία της (στο 3:03:40 του βίντεο)

Με τη συμμετοχή και τις διακρίσεις μας στο  Bravo Schools 2021, το 3ο ΓΕΛ Κομοτηνής εντάσσεται για άλλη μία χρονιά στο Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών των Παγκόσμιων Στόχων και γίνεται  μέρος ενός παγκόσμιου Δικτύου Σχολείων!

Το Bravo Schools βρίσκεται στον 4 χρόνο υλοποίησής του, αναδεικνύοντας τις καλύτερες σχολικές προσεγγίσεις που έχουν αναπτυχθεί από τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές, τα σχολεία σε θέματα κοινωνικής υπευθυνότητας που σχετίζονται με τους Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ. Απώτερος στόχος του διαγωνισμού είναι να αναδειχθεί ο σημαντικός ρόλος του σχολείου ως ένας δυναμικός πυρήνας αφύπνισης και ενεργοποίησης των μαθητών, των οικογενειών τους και της ευρύτερης τοπικής κοινωνίας.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στις δράσεις!